DIRBTINIO INTELEKTO tematikai skirtas seminaras (vaizdo įrašas)

 

2024 m. vasario 13 d. (antradienį) 14:00-15:30 val. vyko seminaras, skirtas DIRBTINIO INTELEKTO tematikai. Kviečiame pažiūrėti vaizdo įrašus.

 

Dirbtinio intelekto mokymas, skirtas suprasti, apdoroti ir generuoti natūralią žmogaus kalbą dirbtinėse smegenyse (Vaizdo įrašas)

Vis dažniau kalbama apie didelius kalbos modelius, vadinamus dirbtinėmis smegenimis, kurie geba suvokti žmogaus kalbą. Panašiai kaip skirtingi žmonės, šie modeliai pasižymi įvairiais gebėjimais: kai kurie iš jų supranta tik vieną kalbą, kiti – keliasdešimt ar net šimtus kalbų. Jie taip pat skiriasi pritaikymo lygmeniu: gali atlikti paprastesnes ar sudėtingas užduotis. Norint tapti specialistu tam tikroje srityje, žmogui reikia ne tik mokėti kalbą ir turėti tam tikrus gebėjimus, bet ir įgyti specifines žinias. Modelio tikslumas taip pat priklauso ne tik nuo jo architektūros sudėtingumo, bet ir nuo to, kiek informacijos jis sukaupė mašininio mokymosi proceso metu. Seminaro metu pakalbėsime ne tik apie šių modelių gebėjimą suprasti, analizuoti ir generuoti kalbą, bet ir ribotumus.

Seminaro viešnia Prof. dr. Jurgita Kapočiūtė-Dzikienė dirba Vytauto Didžiojo universitete ir įmonėje Tilde Informacinės technologijos. Ji jau 18 metų vykdo mokslinius tyrimus dirbtinio intelekto srityje, didžiausią dėmesį skirdama kalbos technologijų uždaviniams. Jai tenka kurti pokalbių robotus, spręsti sentimentų analizės ir kitus kalbos uždavinius įvairioms kalboms, tačiau didžiausią džiaugsmą teikia kalbos uždavinių sprendimas lietuvių kalbai. Jurgita yra daugiau kaip 15 tarptautinių mokslinių žurnalų recenzentė, daugiau kaip 50 mokslinių publikacijų bendraautorė, vykdžiusi daugiau kaip 20 projektų.

 

Generatyvinio dirbtinio intelekto etika dėstyme (Vaizdo įrašas)

Pradėjus taikyti generatyvinio dirbtinio intelekto technologijas, daugelyje sektorių, ypač akademiniame, kilo nerimas. Jis siejamas su galimu nesąžiningu studentų elgesiu. Tačiau šių technologijų taikymas, akademinėje aplinkoje, kelia ir kitų etinių iššūkių. Tad labai svarbus tinkamas generatyvinio dirbtinio intelekto reglamentavimas apie kurį ir pakalbėsime seminaro metu. Taip pat kalbėsime apie generatyvinio dirbtinio intelekto žinomumą ir naudojimą Lietuvoje bei neišspręstus etinius klausimus, susijusius su generatyviniu dirbtiniu intelektu.

Seminaro viešnia dr. Birutė Liekė – Lietuvos Respublikos akademinės etikos ir procedūrų tarnybos vyriausioji analitikė. Ji yra edukologijos mokslų daktarė, turinti daugiau nei 20 m. dėstymo patirtį. Pastaraisiais metais gilinasi į etikos problematiką moksle ir studijose, o atsiradus generatyvinio dirbtinio intelekto technologijoms – į jo etinį taikymą akademinėje aplinkoje.